Sprawdzanie używanego pojazdu przed zakupem. Co warto wiedzieć?

Samochody używane sprzedają się w Polsce bardzo dobrze. Na ich popularność wpływa wiele różnych czynników, m.in. to, że są znacznie tańsze niż oferowane przez dealerów. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na posiadanie nowego samochodu, często decydują się na egzemplarz z drugiej ręki jako bardziej przystępną alternatywę. Z drugiej strony zaczyna zwyczajnie brakować aut w salonach, podczas gdy rynek aut używanych oferuje duży wybór różnych modeli, klas i rodzajów pojazdów dostępnych od ręki. Jak mieć pewność, że starsze auto jest w pełni sprawne, a jego cena jest adekwatna do rzeczywistej wartości? Rozwiązaniem może być sprawdzenie pojazdu przed kupnem.

Samochód używany – pułapka czy bardzo dobra okazja?

 

Kupno samochodu, zwłaszcza takiego z „historią”, to niełatwe zadanie. Wie o tym każdy, kto choć raz próbował znaleźć używane auto w dobrej kondycji. Niestety, jak pokazuje praktyka, nie zawsze można być pewnym przeszłości pojazdu, jego stanu technicznego oraz dokładności opisu sprzedającego. Wśród niezliczonych dostępnych ofert trafiają się oczywiście dobre okazje, jednak – powiedzmy sobie szczerze – zdecydowana większość egzemplarzy ma jakieś wady lub problemy. Sprytni sprzedawcy często stosują różne nieuczciwe praktyki, żeby wyciągnąć od potencjalnych kupców jak najwięcej pieniędzy. Ukrywanie prawdziwego przebiegu, podrabianie książek serwisowych, maskowanie usterek, sprzedaż samochodów wypadkowych jako bezwypadkowe czy demontowanie drogich podzespołów itd. – mnogość metod oszustwa naprawdę zadziwia. Dlatego bez względu na to, ile zamierzamy wydać, decydując się na zakup auta od kogoś należy zachować wyjątkową czujność oraz spokój. Do tego procesu warto podejść z rozwagą. Dowodem tej rozwagi będzie przede wszystkim sprawdzenie samochodu przed kupnem pod względem formalno-prawnym oraz technicznym.

Sprawdzenie auta przed kupnem: upewnij się, czy nie jest kradzione

 

Kluczową kwestią, którą należy sprawdzić przed kupnem używanego samochodu, jest legalność jego pozyskania. Choć ryzyko nabycia pojazdu pochodzącego z przestępstwa kradzieży wydaje się stosunkowo małe, zawsze istnieje szansa, że przydarzy nam się taka sytuacja. Przypomnijmy: nowy właściciel skradzionego auta, nawet jeżeli kupił je nieświadomie, może mieć spore problemy. Weryfikacja auta przed kupnem pod względem formalnym jest kluczowa, ponieważ to na nabywcy ciąży obowiązek upewnienia się, czy nie kupuje pojazdu z naruszeniem przepisów prawa.  W przypadku gdy nieszczęśliwie kupimy samochód od złodzieja, możemy zostać skazani jak za paserstwo. Za czyn ten grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dlatego przed sfinalizowaniem transakcji zakupu warto upewnić się, że pojazd pochodzi z legalnego źródła. Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem oszczędzi nam stresu i pomoże uniknąć wielu nieprzyjemności. Nie podejmuj pochopnych decyzji. Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, to lepiej poszukać innego auta.

 

Gdzie i jak sprawdzić samochód przed kupnem pod względem technicznym?

 

Do procesu kupowania samochodu z rynku wtórnego warto podchodzić z rozwagą. To w interesie kupującego jest weryfikacja wystawionego na sprzedaż egzemplarza pod kątem formalnym, jak również dokładna ocena jego stanu technicznego. Bądźmy czujni wobec opisu przedstawionego przez sprzedającego. Lepiej od razu upewnić się, że aktualny właściciel nie zataił żadnej istotnej informacji, takiej jak większy przebieg czy udział w zdarzeniach drogowych. Jak sprawdzić auto pod względem technicznym? Kluczem do sukcesu są szczegółowe oględziny, dzięki którym wykryjesz największe bolączki danego egzemplarza. Warto dokładnie zbadać stan karoserii, ocenić sprawność układów (hamulcowy, kierowniczy, napędowy, zawieszenia, wydechowy), sprawdzić opony (w tym bieżnik, nacięcia i uszkodzenia) oraz obejrzeć komorę silnika. Bez podjęcia tych kroków nabycie używanego auta jest jak kupowanie kota w worku. Do oględzin interesującego Cię samochodu możesz zaangażować znajomego mechanika lub zlecić to zadanie warsztatowi samochodowemu, najlepiej specjalizującemu się w samochodach konkretnej marki. Warto również rozważyć profesjonalne sprawdzanie używanego pojazdu przed zakupem przez niezależnych ekspertów motoryzacyjnych. Na rynku działają firmy, które specjalizują się w takich usługach. Zatrudnieni w nich eksperci nie są związani z żadnym konkretnym warsztatem ani sprzedawcą, co oznacza, że ich ocena jest najbardziej obiektywna.