Pojawienie się niemowlęcia w rodzinie jest jedną z najpiękniejszych chwil. Od teraz matczyne serce już zawsze będzie przepełnione troską o swoje maleństwo. Pierwszy rok życia dziecka jest pełen zmian – płaczące na początku niemowlę z czasem zmienia się radosne dziecko, które z każdym tygodniem rozwija swoją motorykę. Jak wygląda rozwój ruchowy w pierwszym roku życia?
Pierwsze tygodnie
Najbliższe cztery tygodnie po opuszczeniu szpitala noworodek w zasadzie niewiele się porusza. Zasoby swojej energii przeznacza głównie na oddychanie, spożywanie pokarmów, wydalanie i adaptację w nowym otoczeniu. Dlatego też rozwój motoryczny dziecka w pierwszym miesiącu jego życia to przede wszystkim odruchy bezwarunkowe oraz przypadkowe reakcje fizyczne.
Niemowlę do 4. miesiąca życia
Dwumiesięczny noworodek ma niewykształcony wzrok i wciąż rozpoznaje tylko te kolory, które silnie ze sobą kontrastują. Coraz lepiej idzie mu natomiast rozpoznawanie otaczających go głosów. Warto cicho nucić maluszkowi kołysanki, utrzymując odległość około 30 cm od jego twarzy. Noworodki do 4. miesiąca życia potrafią utrzymać głowę w linii pionowej, skupić na czymś wzrok i odwzajemnić uśmiech. Coraz sprawniej idzie im trzymanie w rączce zabawki – nawet do kilku sekund.
Niemowlę od 4. do 6. miesiąca życia
Maluszek, który nie przekroczył jeszcze połowy pierwszego roczku, sprawuje coraz lepszą kontrolę nad najbliższym otoczeniem. Dobrze wykształcone mięśnie pleców i brzuszka pozwalają na podnoszenie stóp w pozycji leżącej, można zauważyć też przetaczanie się z brzuszka na plecy (i na odwrót). Maluch w tym wieku sprawnie podąża wzrokiem za obiektami, próbuje sięgać i chwytać różne przedmioty, umie też podeprzeć się na przedramionach, leżąc na brzuszku.
Niemowlę między 6. a 8. miesiącem życia
Półroczne niemowlę potrafi dać swoich rodzicom niezły pokaz ruchowy. Maluch chwyta się za kolana lub kostki, rozprostowuje je i ponownie zgina. W ten sposób rozciąga mięśnie i poznaje swoje ciało. Bardzo często dzieci w tym wieku wkładają do ust swoje stopy. Między 7. a 8. miesiącem można zauważyć pierwsze próby czołgania się i pełzania. Warto zapewnić dziecku w tym czasie bezpieczne i miękkie otoczenie, a także solidne podparcie – w tym wieku każdy maluch powinien już stabilnie siedzieć.
Niemowlę od 8. do 10 miesiąca życia
Mięśnie ciała dziecka w tym wieku są już na tyle silne, by umożliwić mu przyjmowanie samodzielnej pozycji na czworaka. Maluch potrafi się podpierać, unikając upadku. Coraz sprawniejsze paluszki pozwalają na coraz ciekawsze zabawy – dziecko obraca w dłoniach zabawki, potrafi też uderzać o siebie np. klockami.
Niemowlę od 10. do 12 miesiąca życia
Maluch tuż przed skończeniem pierwszego roczku potrafi zaprezentować szeroką gamę swoich umiejętności. Raczkowanie, czworakowanie, sprężynowanie, siedzenie bez podparcia czy samodzielne wstawanie są już na porządku dziennym. Maluchy w tym wieku stawiają pierwsze kroki, chętnie z pomocą starszych, potrafią rzucać np. piłką, same trzymają butelkę czy są w stanie rysować esy-floresy na kartce.