Rola papierowych zdjęć w dzisiejszym świecie

Czy fotografia cyfrowa wyparła zdjęcia drukowane na papierze? Sprawdźmy, dlaczego ludzie nie rezygnują z tradycyjnych odbitek.

Choć w erze cyfrowej, kiedy to otaczamy się fotografiami, towarzyszą nam w telefonach komórkowych, tabletach, na dyskach komputerów, a nawet w wirtualnej chmurze, mogłoby się wydawać, że zwyczaj drukowania zdjęć chyli się ku upadkowi. Jak jest w istocie?

Fanów odbitek zdjęć nie brakuje

W świecie, w którym pstrykamy zdjęcia przy każdej okazji, a nawet i bez niej, wysyłamy je znajomym, upubliczniamy jednym kliknięciem telefonu, który zawsze jest pod ręką, odbitki zdjęć mają zupełnie inną wartość niż kiedyś. Pozwalają zatrzymać się na chwilę w tym całym pędzie i docenić możliwość trzymania w dłoni tego, co upamiętnia ważny moment. Papierowe zdjęcia mają głębię, są autentyczne. Można je dotknąć, zobaczyć grę barw, światła i lepiej poczuć to, co zostało uchwycone. Dzięki temu, że takie zdjęcie pobudza wiele zmysłów jednocześnie, pozwala lepiej przeżyć mistyczną chwilę powrotu do przeszłości.

Czy jako społeczeństwo drukujemy mniej zdjęć, mając dostęp do urządzeń cyfrowych? Są osoby, którym trudno jest się zebrać i zamówić odbitki. Technologia nam to maksymalnie ułatwia. Możemy w kilka chwil wysłać najlepsze fotografie, a potem odebrać ich papierowe wydruki od kuriera lub w paczkomacie. Z tych udogodnień korzystają właśnie Ci, którzy najbardziej doceniają korzyści płynące z przeglądania albumów fotograficznych. Takie osoby z kolei drukują zdjęcia regularnie i zwykle są to większe ilości, niż gdyby mieli do dyspozycji aparat analogowy.

Zdjęcia nie tylko do albumu

Odbitki zdjęć to również bardzo często wykorzystywana dekoracja aranżacji wnętrz. Fotografie umieszczone w ramkach zdobią regały, komody, a także ściany. Dużą popularnością cieszą się także ciekawe gadżety ze zdjęciami, które stanowią oryginalny prezent dla bliskiej osoby. Kubek ze zdjęciem, fotokalendarz, CEWE FOTOKSIĄŻKA to podarunki wywołujące bardzo pozytywne emocje. Na ścianach doskonale prezentują się również fotoplakaty i fotoobrazy. Możliwe formy ich wykonania pozwalają dobrać wersję, która najlepiej wpisze się w wystrój danego wnętrza.