W obliczu rosnących cen energii i swoistej niestabilności gospodarczej w kraju, jak i na świecie, trudno jednoznacznie wskazać najoptymalniejszą metodę ogrzewania domu. Aby móc w pełni korzystać z komfortowego ciepła zimą, zachowując przy tym równowagę między ekonomią a wygodą, konieczne jest odpowiednie dostrojenie ustawień kotła gazowego.
Zalety optymalnego ustawienia kotła gazowego
Użytkownicy kotłów gazowych często zastanawiają się, jak ustawić piec, by osiągnąć jak najmniejsze koszty związane z ogrzewaniem. W Polsce sezon grzewczy, w zależności od pogody w danym roku, z reguły trwa 6 miesięcy. Dopasowanie ustawień kotła gazowego jest niezbędne, aby skutecznie rozwiązać kwestię zapewnienia stałego komfortu cieplnego, ograniczenia kosztów ogrzewania i uniknięcia marnotrawstwa energii w dłuższej perspektywie.
Sklep moskal.pl zapewnia swoim klientom kotły gazowe renomowanej marki Buderus, które są zgodne z surowymi dyrektywami Unii Europejskiej, w tym ErP 2015, której przyjęcie ma przyczynić się do poprawy wydajności energetycznej i ekologii w uczestniczących państwach.
Ustawienia kotła gazowego – jakie czynniki mają na to wpływ?
Trudno jest jednoznacznie wskazać, jak najlepiej ustawić kocioł gazowy. Za każdym razem kwestia ta jest bowiem zależna od wielu aspektów. Na ustawienia kotła gazowego wpływa przede wszystkim moc i jego rodzaj, wyróżnia się kocioł: tradycyjny, kondensacyjny, jedno/dwufunkcyjny, z otwartą/zamkniętą komorą spalania. Każde z wymienionych urządzeń grzewczych ma inną charakterystykę i pracuje w określonym zakresie mocy, którą należy odpowiednio dopasować do osobistych wymagań. Z uproszczonego wzoru można wywnioskować, że na każde 10m2 domu powinno przypadać ok. 0,6 kW. Należy pamiętać o tym, że każdy dodatkowy parametr, jak np. dodatkowe ogrzewanie wody użytkowej, znacząco wpłynie na wcześniej wspomnianą moc.
Źle dopasowana moc sprawi, że kocioł gazowy nie będzie w stanie wystarczająco ogrzać domu podczas najchłodniejszych dni w roku. Może to też narazić jego użytkownika na dodatkowe, niepotrzebne koszty. Najczęściej popełnianym błędem użytkowników kotłów gazowych jest ustawianie zbyt wysokiej temperatury. Niestety, ale ustawiając grzejniki np. na 25°C, nie ma szans na otrzymanie niższych opłat za gaz. Optymalne ustawienie kotła kondensacyjnego to zakres 40–50°C. Po przekroczeniu 57°C kondensacja gazu staje się niemożliwa.