Najpopularniejsze forniry z palety ALPI

Eleganckie forniry drewniane to rozwiązanie, które pozwala zaaranżować przestrzeń w dowolny sposób, a jednocześnie wprowadzić naturę do wnętrza. Które forniry są dziś szczególnie popularne? Przyglądamy się ofercie fornirów ALPI – włoskiego producenta, którego dystrybutorem w Polsce jest firma ATPOL.

Trudno o materiał, który miałby tak wiele różnych zastosowań jak fornir drewniany. Nic dziwnego, że architekci, designerzy i trendsetterzy nie wyobrażają dziś sobie eleganckich, stylowych i zgodnych z trendami projektów bez popularnych fornirów. Orzech, a może dąb? Które wzory są dziś na wnętrzarskim topie? Podpowiadamy!

Fornir ALPI – postaw na wnętrzarską jakość bez kompromisów

Włoska marka ALPI to producent wyrafinowanych i szlachetnych fornirów drewnianych najwyższej jakości. Wykorzystywane są one przez najlepszych architektów i projektantów. Z udziałem fornirów ALPI powstają wnętrza mieszkalne, biurowe i użyteczności publicznej, meble na wymiar, sypialnie, zabudowy, drzwi czy okładziny ścian w wielu topowych stylach, od japandi po modern classic.

Dystrybutorem forniru ALPI w Polsce jest ATPOL, renomowany dostawca najlepszych rozwiązań do wnętrz. Które ze wzorów fornirów cieszą się dziś szczególną popularnością?

Fornir dąb – ponadczasowy i szlachetny

Palmę pierwszeństwa wśród drewnianych wzorów zdecydowanie dzierży dziś dąb, a z nim także fornir dębowy. Drewno dębowe to uniwersalna propozycja do wielu różnych stylów aranżacji. Jego szlachetność i skomplikowany rysunek słojów, a także efektowna kolorystyka sprawiają, że forniry dębowe sprawdzają się właściwie w każdej postaci.

Wśród najpopularniejszych wzorów fornirów ALPI warto wymienić fornir Dąb Thermo Oak. Termowanie to proces, który nadaje drewnu dębowemu ciemny, niepowtarzalny kolor i ciepłą tonację. Słoje stają się wyraźne, a drewno przybiera elegancką, nieco miodową czy też orzechową barwę.

Fornir Dąb 12.68 ALPI Thermo Oak.jpg

Fornir Dąb Wędzony 12.68 ALPI Thermo Oak – fot. ATPOL

Wzór Dąb Thermo Oak od ALPI to propozycja do bardzo stylowych aranżacji. Motyw jest ciemny, doskonale odnajdzie się więc w projektach w duchu art déco, mid-century modern czy vintage. Pięknie łączy się z matową czernią, antracytową szarością, złamanymi bielami, z najmodniejszymi kolorami sezonu, czyli burgundami i ceglastymi czerwieniami oraz z barwami przypraw – kardamonem, wanilią, chilli.

Do wnętrz, które wymagają forniru o jaśniejszym odcieniu i neutralnym kolorze proponujemy wzór forniru Dąb Vienna Oak Flamed. Rysunek drewna i usłojenie są tu nadal wyraźne, charakterystyczne dla dębu. Barwa jest jednak zdecydowanie chłodniejsza. Pasuje do aranżacji w stylu japandi, do wnętrz skandynawskich i minimalistycznych. Taki wzór doskonale łączy się z chłodnym betonem, ale także eleganckim marmurem, stalą czy szkłem.

Fornir Dąb 10.51 ALPI Vienna Oak Flamed.jpg

Fornir Dąb 10.51 ALPI Vienna Oak Flamed

Z dębowych fornirów ALPI dostępnych w ofercie ATPOL warto wymienić wreszcie fornir Dąb ALPI Polish Oak 2-Flamed. Ton dębiny nadal jest tu jasny, ale zdecydowanie cieplejszy niż ma to miejsce w przypadku wzoru Vienna Oak. Zauważalne są tony miodowe i szarawe. Fornir ma też nieco bardziej stonowany rysunek usłojenia.

Gdzie warto zastosować taki fornir? W stylach, które bazują na klasycznych inspiracjach – modern classic czy Hamptons. Zwłaszcza ten ostatni styl będzie dobrze współgrał z fornirem Polish Oak, który ma w sobie sporo tonów piaskowych, kojarzących się ze swobodnym stylem nadmorskiej rezydencji.

Fornir Orzech i Ash Grey

Oprócz fornirów dębowych dużą popularnością w aranżacji wnętrz cieszą się również forniry orzechowe, wśród nich fornir Orzech od ALPI. To wzór dosyć ciemny i stonowany, niemal zgaszony. Będzie idealny do aranżacji w duchu vintage, zwłaszcza w stylistyce lat 70. Doskonale pasuje też do minimalistycznych wnętrz premium. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie drewniany fornir ma wyglądać luksusowo i z klasą.

Ostatnią propozycją dla miłośników powściągliwego minimalizmu jest fornir ALPI Ash Grey. Jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia go zgaszona popielata kolorystyka. Ten fornir jest częścią kolekcji French Palette, której kuratorem był Piero Lissoni. Przydymiona, delikatna tonacja to inspiracja malarstwem francuskim z XVIII wieku. Poszukujesz wyjątkowego motywu do wnętrza? Ten fornir wprowadzi niepowtarzalny charakter do aranżacji!