Screenshot, czyli zrzut ekranu przydaje się, gdy trzeba utrwalić ciekawą lub ważną informację wyświetlaną na ekranie urządzenia. Na szczęście, by zapisać taki obraz, wystarczy zapamiętać proste kombinacje klawiszy. Jak więc zrobić screena?
Spis Treści:
- Jak zrobić screen w komputerze PC i Mac?
- Sposoby na wykonanie screena w systemie Windows
- Metody robienia zrzutów ekranu w macOS
- Jak zrzucić obraz z ekranu smartfona lub tabletu?
- Edycja zrzutów ekranu w smartfonach
Jak zrobić screen w komputerze PC i Mac?
Producenci najpopularniejszych systemów operacyjnych, czyli Microsoft i Apple postarali się o to, by zrzut ekranu można było wykonać w możliwie najprostszy sposób. Zarówno w przypadku Windowsa, jak i macOS służą do tego proste kombinacje dwóch lub trzech klawiszy. Warto poznać je wszystkie, ponieważ nie zawsze potrzebny jest zrzut całego ekranu.
Sposoby na wykonanie screena w systemie Windows
W klawiaturach komputerów PC do wykonania screenshota wystarczy wykorzystać przeznaczony tylko do tej czynności klawisz. W zależności od modelu urządzenia lub podłączanej osobno klawiatury nazywa się on Print Screen bądź jest oznaczany skrótem Prt sc. Co ważne, dzięki niemu można zrobić jedynie zrzut całej zawartości ekranu.
Czasem wystarcza jednak tylko screen części wyświetlacza. Do jego stworzenia można wykorzystać dwie kombinacje klawiszy:
- Alt i Print Screen (Prt sc);
- Shift, Windows oraz S.
W drugim przypadku, aby zrobić screen, palce należy przytrzymać jednocześnie na wszystkich tych przyciskach. Po utrwaleniu obrazu uruchomi się program Wycinek i szkic. Do zapisania screena wystarczy kliknąć ikonę dyskietki, a następnie nazwać zrzut i wybrać miejsce, w którym się znajdzie, np. na pulpicie. Zrzut można od razu także edytować – dodać kolory lub notatki, zaznaczyć istotne fragmenty oraz przyciąć.
Ostatnią metodą na zrobienie screenshota w komputerze PC Windows jest po prostu włączenie programu Wycinek i szkic i wybrać opcję Nowy znajdującą się w lewym górnym rogu ekranu. W takim przypadku skrót do niego warto umieścić na pasku zadań. Dzięki temu opcja wykonywania zrzutów ekranu zawsze będzie pod ręką.
Metody robienia zrzutów ekranu w macOS
Jak zrobić zrzut ekranu na laptopach MacBook oraz stacjonarnych iMac? To równie proste, co na PC z systemem Windows. Małą przeszkodą może być fakt, że Apple, producent komputerów z macOS, nadal nie zdecydował się umieścić na klawiaturach swoich urządzeń odpowiednika windowsowego przycisku Print Screen. Użytkownicy mają więc do wyboru trzy sposoby na utrwalenie obrazu:
- Shift, Command i klawisz 3;
- Shift, Command oraz przycisk 4;
- Shift, Command, spacja i klawisz 4.
Pierwsza metoda umożliwia zrobienie zrzutu całego ekranu. W podobny sposób działa trzecia kombinacja klawiszy, ale daje przy tym dodatkową możliwość. Wybranie sekwencji Shift, Command, spacja, 4 pozwala na wykonanie screenshota razem z rozwiniętymi opcjami z paska menu.
Jednoczesne wciśnięcie Shift, Command, 4 to z kolei metoda na przechwycenie części zawartości wyświetlacza. Po jednoczesnym wciśnięciu tych klawiszy pojawia się ikona celownika pozwalająca zaznaczyć fragment, który ma zostać utrwalony. Screenshoty w systemie macOS domyślnie są zapisywane w programie Zrzut ekranu.
Jak zrzucić obraz z ekranu smartfona lub tabletu?
Równie proste co na komputerze jest robienie screenów na smartfonach. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że porady nie zawsze są uniwersalne. Jak to rozumieć? System Android działający na urządzeniach wszystkich producentów oprócz Apple, na ogół podlega modyfikacjom. Z tego powodu często to od marki telefonu zależy, jak robi się zrzut ekranu.
Wykonywanie screena na Androidzie
W smartfonach z systemem Google do tworzenia zrzutów ekranu na ogół wykorzystuje się jedną z trzech kombinacji klawiszy:
- Home (przycisk powrotu do ekranu głównego) oraz przycisk włączania i wyłączania urządzenia;
- sekwencję klawiszy zmniejszania głośności i zasilania;
- jednoczesne wciśnięcie przycisków blokady ekranu i zmniejszania głośności.
W zdecydowanej większości modeli nie trzeba jednak stosować żadnej z tych metod. Zamiast tego wystarczy wysunąć panel powiadomień i odnaleźć opcję wykonywania zrzutów ekranu. Oprócz tego w smartfonach wielu producentów dostępny jest jeszcze jeden prosty sposób. W celu przechwycenia obrazu należy wcisnąć klawisz zasilania i wybrać opcję Zrzut ekranu.
Robienie screenshota w iPhone’ach
Choć Apple już w 2017 roku zaprezentował model bez przycisku Touch ID, nadal wydaje urządzenia, które go mają, w tym iPhone’a SE 2022. Z tego powodu na smartfonach tej marki istnieją dwa sposoby na utrwalanie zawartości ekranów. Użytkownicy mogą wykorzystać kombinacje klawiszy:
- bocznego i zwiększania głośności – w przypadku modeli z funkcją Face ID (od iPhone X po modele najnowsze, z wyjątkiem serii SE);
- bocznego i Home – możliwe tylko w urządzeniach z czytnikiem odcisków palców Touch ID (modele iPhone 8 i starsze, a także rodzina SE).
Edycja zrzutów ekranu w smartfonach
W przeciwieństwie do komputerowych systemów operacyjnych mobilne platformy nie dają możliwości przechwytywania wybranych fragmentów obrazów. Można je jednak edytować, choć dopiero po wykonaniu screenshota. W dostępnych w Play, zarówno iPhone’ach, jak i smartfonach z Androidem, pojawia się wtedy miniaturka obrazu. Po jej kliknięciu użytkownik jest przenoszony do systemowej galerii, gdzie może edytować zrzut.
Po przejściu do ekranu edycji screen można zapisać od razu lub jeszcze dostosować do swoich wymagań. Opcje dostępne w aplikacjach mobilnych są zbliżone do tych znanych z programów komputerowych. Innymi słowy, można przyciąć screenshot, zaznaczyć na nim wybrany fragment, dodać swoje notatki, udostępnić w innej aplikacji, np. którymś z komunikatorów itd.