Jak wybrać naturalne gryzaki dla szczeniaka?

Szczeniaki mają mnóstwo energii, na dodatek swędzą je zęby. Nic więc dziwnego, że mogą zainteresować się butami, meblami czy kablami. Aby tego uniknąć, podaruj im naturalne gryzaki. Dzięki temu zaspokoją swoje potrzeby, nie niszcząc niczego w domu. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze gryzaka dla szczeniaka!

Gryzaki dla szczeniaka – wskazówki dla właścicieli

Naturalne gryzaki nie zawierają sztucznych barwników, aromatów ani konserwantów, które mogłyby zaszkodzić psu. Zaspokajają one naturalną potrzebę żucia czworonoga, a jednocześnie dostarczają mu niezbędnych składników odżywczych. Dopilnuj jednak, żeby nie przekraczały 10–15% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, w ten sposób nie doprowadzisz do problemów z nadwagą.

Zanim wybierzesz gryzak, sprawdź, czy nie zawiera on ostrych, wystających elementów. Może bowiem skaleczyć psa w pysk podczas zabawy. Pamiętaj, żeby dopasować go do wielkości czworonoga. Zabawka nie powinna być zbyt mała, w przeciwnym razie szczeniak może się nią zadławić. Jednocześnie unikaj zbyt dużych gryzaków, ponieważ twój pupil będzie miał problem, żeby je chwycić i nosić. 

Jakie naturalne gryzaki dla psa wybrać?

Naturalne gryzaki dla psa zajmą go na dłużej. W ten sposób nie tylko urozmaicą mu czas, lecz także pozwolą rozładować emocje. Gryzaki dla szczeniaka powinny być miękkie – dzięki temu nie zaszkodzą jego uzębieniu. Możesz wybrać ser himalajski, suszone przełyki i żwacze wołowe lub prasowaną skórę. Czworonóg z pewnością ucieszy się też z suszonych uszu i skór wołowych, sarnich, króliczych lub jelenich. 

Większemu szczeniakowi możesz podarować cięte penisy wołowe, które pozwolą mu pokonać nudę. Dobrym pomysłem będzie też patyk z drzewa oliwnego, który nie wydziela żywicy ani nie rozpada się na drzazgi. Zrezygnuj natomiast z wędzonych i bardzo tłustych gryzaków, ponieważ mogą one doprowadzić do bólu brzucha i biegunki u psa.

Gumowe gryzaki dla szczeniaka

Jeśli nie chcesz, żeby naturalne gryzaki znudziły się twojemu pupilowi, możesz mu też czasami dawać gumowe zabawki. Zwróć uwagę, żeby były one solidnie wykonane. Dzięki temu zyskasz pewność, że szczeniak nie odłamie małych fragmentów i ich nie połknie. Unikaj gryzaków, które mają dużo wypustek i zakamarków – trudno będzie ci je wyczyścić. 

Zastanawiasz się, jak zachęcić psa do zabawy? Możesz wypełnić gryzaki suszonymi smaczkami w postaci dropsów, ciasteczek czy kostek. W tej roli dobrze sprawdzi się też:

  • żółty ser;
  • pasta lub pasztet dla psa;
  • owoce i warzywa (z wyjątkiem winogron i cebuli);
  • masło orzechowe;
  • mus owocowy;
  • mielone surowe mięso;
  • biały ser;
  • jaglanka lub owsianka na wodzie (niedoprawiona).

Naturalne gryzaki wymieniaj regularnie, ponieważ z czasem tracą walory smakowe i stają się zbyt miękkie. Nie zostawiaj psa samego, gdy się nimi bawi. Dzięki temu błyskawicznie zareagujesz, jeśli czworonóg się zakrztusi. Zabawki podawaj mu w spokojnym miejscu, np. na jego legowisku lub w klatce. W ten sposób szczeniak nie będzie jadł łapczywie, co mogłoby doprowadzić do zadławienia. Po każdej zabawie dokładnie umyj gumowy gryzak. Zanurz go w ciepłej wodzie z mydłem, wyszoruj i wypłucz – w ten sposób pozbędziesz się zarazków.