Osoby pracujące przez dłuższy czas lub tymczasowo w Holandii, będąc jednocześnie obywatelami Rzeczpospolitej, funkcjonują na dobrą sprawę w dwóch obiegach podatkowych. Plusem tej sytuacji jest to, że w trakcie rozliczania swoich należności wobec organów podatkowych możesz ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.
Zwrot podatku z Holandii — dla kogo i w jakiej sytuacji?
Osoba posiadająca status rezydenta podatkowego w Polsce, jednocześnie legalnie pracująca w Holandii ma obowiązek wykazania wszystkich swoich dochodów w zeznaniu rocznym. Nawet jeśli na terenie Polski podatnik nie uzyskał żadnego dochodu, w polskim Urzędzie Skarbowym powinien złożyć tzw. rozliczenie zerowe. Z kolei dochody z Holandii (i każdego innego kraju) powinny być ujęte na formularzu PIT36/ ZG.
Zwrot podatku przysługuje właściwie prawie każdej osobie, która legalnie pracowała w Holandii.
Należy się on, ponieważ pracując za granicą, odprowadzasz do holenderskiego fiskusa zaliczki na podatek. Zaliczki w większości przypadków są wyższe niż kwota obowiązującego podatku, a więc podatnik ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaty.
Jeśli chcesz odzyskać tę nadpłatę z Holandii, najpierw musisz się rozliczyć w Polsce. W polskim urzędzie składasz standardowy PIT 36 i dołączasz do niego załącznik ZG, w którym wykazujesz dochody z pracy za granicą. Możesz z powodzeniem taki dokument wypełnić samodzielnie, natomiast wiele osób czuje się niepewnie, poruszając się po dwóch różnych systemach podatkowych. Z myślą o nich powstały biura specjalizujące się w tego typu wsparciu. Więcej o takiej usłudze i samym zwrocie podatku, nie tylko z Polski czy Holandii, możesz dowiedzieć się na przykład na stronie firmy TimeTax: https://www.timetax.pl/zwrot-podatku-z-holandii/
Kiedy można ubiegać się o zwrot podatku z Holandii?
Z pewnością jest o co walczyć, ponieważ średni zwrot podatku z Holandii wynosi między 2000 a 4000 zł. Nie jest to więc kwota, którą można łatwo zlekceważyć. Tym bardziej że na ubieganie się o zwrot podatku z Holandii masz aż 5 lat. Nie musisz więc robić tego od razu. Warto jednak w odpowiednim czasie zająć się tą sprawą i odzyskać pieniądze, o które pomniejszona została Twoja pensja. Pamiętaj natomiast, że ostateczna kwota zwrotu jest zależna między innymi od:
- konkretnych progów podatkowych obowiązujących w danym momencie,
- wysokości składek pobranych na rzecz podatku dochodowego,
- wysokości odprowadzonych składek na ubezpieczenie społeczne,
- czasu pracy na terenie Holandii,
- przyznanych ulg,
- pozostałych dochodów osiągniętych przez podatnika.
Aby móc skorzystać z ulg obowiązujących na terenie Holandii, dochód osiągnięty na terenie tego kraju musi stanowić min. 90% sumy wszystkich światowych dochodów podatnika. Oznacza to, że maksymalnie 10% swojego dochodu mógłbyś zarobić poza granicami Holandii. Nie musisz natomiast mieć statusu rezydenta w Holandii, aby w pełni skorzystać z obowiązujących tutaj ulg. Pamiętaj także, że możesz odliczyć od dochodu poniesione koszty, rzadko się jednak korzysta z tego rozwiązania, ponieważ aby zostały one uznane, urząd wymaga bardzo rzetelnego ich udokumentowania.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać zwrot?
Przejście przez całą procedurę rozliczenia nie jest specjalnie skomplikowane, pod warunkiem jednak, że odpowiednio przygotowano dokumenty i wypełniono deklaracje podatkowe. Najczęściej to na tym polu podatnicy korzystają z pomocy biur rachunkowych. Do rozliczenia podatku zbierz między innymi:
- dokument potwierdzający dane konta bankowego i jego przynależność do podatnika,
- karta podatkowa (najczęściej w przypadku Holandii nazwana Jaaropgave, w której znajdują się informacje o pobranych na poczet podatku zaliczkach,
- dwustronna kopia dowodu osobistego podatnika,
- numer BSN,
- polski PIT 36, koniecznie z załącznikiem ZG potwierdzającym rozliczenie w Polsce i informacje o dochodach tutaj uzyskanych,
- formularz UE/WE w przypadku podatników, którzy korzystają z ulg (jest to formularz potwierdzający spełnienie wymogu procentowego udziału dochodów z Holandii w całości dochodów),
- dokumentacja kosztów, jeśli chcesz je odliczyć (większość osób jednak rezygnuje z tego punktu).