Jak pomalować meble do pokoju dziecka?

Odświeżenie pokoju dziecka to jedno z przyjemniejszych zadań, które można sobie wyobrazić. Nie zawsze trzeba robić gruntowny remont. Czasem wystarczy drobna zmiana, by aranżacja nabrała zupełnie nowego charakteru – dopasowanego do dorastającej pociechy. Świetnym pomysłem będzie np. malowanie mebli. Nie musisz być ekspertem od renowacji. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi i odrobina chęci, by stworzyć wyjątkową przestrzeń dla swojej pociechy. Podpowiadamy, jak w prosty sposób pomalować meble!

Jaką farbę wybrać do malowania mebli w pokoju dziecka?

Wybór farby do dziecięcego pokoju jest bardzo ważny, ponieważ nie tylko ma wpływ na wygląd odświeżonego wyposażenia, ale również na zdrowie i bezpieczeństwo pociechy. Dlatego warto sięgać po produkty wolne od szkodliwych substancji, ze składem przyjaznym dla środowiska. Należy zwrócić uwagę na to, czy farba posiada np. Rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Powinna być również dedykowana do malowania mebli w pomieszczeniach (brak lub neutralny zapach podczas aplikacji).

W kwestii koloru masz pełną dowolność – zapytaj pociechę, w jakich barwach chciałaby zobaczyć swoje odświeżone meble. Pokój dziecięcy pozwala puścić wodze fantazji. Dobrym pomysłem może być farba magnetyczna, która przyciąga magnesy lub farba tablicowa – pozwolą one na kreatywną zabawę, jednocześnie dekorując powierzchnię mebli.

W jaki sposób malować meble do pokoju dziecka?

Na samym początku należy przygotować powierzchnię, która będzie malowana. Przede wszystkim należy oczyścić meble z kurzu i brudu, używając do tego miękkiej ściereczki i delikatnego detergentu. Następnie trzeba usunąć stare warstwy farby lub lakieru, korzystając z papieru ściernego o gradacji 80 lub 120. Jeśli meble są w dobrym stanie i nie wymagają usuwania starej farby, należy po prostu zmatowić powierzchnię papierem ściernym, a następnie całość odpylić i wysuszyć.

Kolejny krok to gruntowanie malowanej powierzchni. Sięgnij po podkład, który polecany jest do zakupionej farby nawierzchniowej – jeśli nie wiesz jaki wybrać, pomoc znajdziesz u doradcy w sklepie stacjonarnym lub online, w którym kupiona została farba.

Po aplikacji trzeba odczekać, aż grunt wyschnie. Gdy to się stanie, można rozpocząć malowanie mebli farbą dekoracyjną. Ważne, aby nakładać ją równomiernie i w jednym kierunku. Jeśli mebel wymaga aplikacji więcej niż jednej warstwy, należy odczekać zalecany na opakowaniu produktu czas przed nałożeniem kolejnej. Odpowiednio przeprowadzony proces malowania z wykorzystaniem dobrej jakości farby zapewni estetyczne, trwałe efekty.