Jak od podstaw stworzyć system Smart Home?

Inteligentny dom znacznie podnosi komfort życia i bezpieczeństwo domowników na co dzień. Wprowadzenie rozwiązań bazujących na inteligentnych technologiach warto zaplanować już na etapie budowy domu lub generalnego remontu. Sprawdź, jak od podstaw stworzyć inteligentny system Smart Home!

Kiedy wdrożyć system Smart Home?

Zaplanowanie inteligentnego domu na etapie jego budowy pozwoli optymalnie rozmieścić poszczególne urządzenia, estetycznie poprowadzić okablowanie, zaplanować instalację elektryczną z myślą o wykorzystywanych urządzeniach czy chociażby kupić okna z wbudowanymi kontaktronami, które wykrywają moment otwarcia/zamknięcia.

Jednak czy to oznacza, że właściciele wykończonych domów muszą poprzestać na stosowanych do tej pory rozwiązaniach? Wcale nie! Systemy Smart Home Bonmario można z powodzeniem dopasować również do istniejących sieci i pomieszczeń. To możliwe m.in. dzięki technologii bezprzewodowej, która pozwala na sprawny montaż urządzeń bez konieczności znacznej ingerencji w istniejącą infrastrukturę.

Co znajduje się w inteligentnym domu?

Dużym atutem inteligentnych domów jest ich elastyczność. Nie musisz wykorzystywać wszystkich dostępnych na rynku urządzeń. Wybierz te, których potrzebujesz, by stworzyć dom optymalny dla swojej rodziny. Na przykład możesz zadbać o oszczędność energii stosując nowoczesne zarządzanie ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. Możesz też zwiększyć bezpieczeństwo poprzez zamontowanie systemu monitoringu, wideodomofonu, elektronicznego wizjera i kamer wewnętrznych. Ale nie musisz instalować np. inteligentnego zamka, jeśli tradycyjny klucz w kieszeni daje Ci większy komfort psychiczny. Za to możesz wykorzystać np. skrytkę na klucze z szyfratorem, montowaną na zewnątrz lokalu.

Na system Smart Home mogą składać się:

  •       inteligentne ogrzewanie,
  •       wentylacja,
  •       chłodzenie,
  •       czujniki bezpieczeństwa (np. czujnik gazu, dymu czy zalania),
  •       system alarmowy, na który składają się m.in. kamery zewnętrzne i wewnętrzne, czujniki otwarcia drzwi lub okien, czujniki ruchu itp.,
  •       automatycznie regulowane rolety i żaluzje,
  •       stacja pogodowa (poinformuje o temperaturze, wilgotności, ciśnieniu atmosferycznym i jakości powietrza, a nawet przewiduje zmiany pogody na podstawie dostępu do prognoz),
  •       inteligentne oświetlenie, które np. wyłącza się po wykryciu przez czujnik zachodu słońca lub dostosowuje natężenie i temperaturę barwową do pory dnia,
  •       napęd do bramy wjazdowej i garażowej,
  •       multiroom,
  •       inteligentne gniazdka monitorujące zużycie energii, które umożliwiają automatyczne włączanie i wyłączenie urządzeń, np. o ustalonej wcześniej porze,
  •       inteligentny system zraszania ogrodu.

Niezbędnym elementem każdego inteligentnego domu są tzw. huby – centralki, które integrują wszystkie urządzenia Smart Home w jeden system.

Od strony technicznej inteligentny dom wymaga również elementów, takich jak:

  •       Oprogramowanie do zarządzania domem
  •       Stabilne połączenie z internetem
  •       Kontrolery umożliwiające sterowanie urządzeniami
  •       Czujniki
  •       Mostki, które łączą czujniki z centralą

Choć wszystko to może się wydawać skomplikowane, w praktyce jest stosunkowo proste do wdrożenia. W razie potrzeby warto skorzystać ze wsparcia fachowca.

O czym pamiętać przy tworzeniu inteligentnego domu?

Niezależnie od tego, czy tworzysz Smart Home od podstaw, czy wprowadzasz nowe technologie stopniowo w już wykończonym domu, pamiętać o zastosowaniu urządzeń, które są kompatybilne z wybranym systemem zarządzania inteligentnym domem. Dobrą decyzją będzie wybranie jednego producenta, którego sprzętem wyposażysz cały swój dom. Dzięki temu masz pewność, że urządzenia będą ze sobą współpracować, a obsługa całego systemu będzie możliwa z poziomu aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Kupując poszczególne urządzenia, stawiaj na jakość. Zwróć uwagę na certyfikaty, wytrzymałość baterii w sprzętach bezprzewodowych, rozdzielczość kamer czy dodatkowe zabezpieczenia. Wybór wysokiej klasy sprzętu to większa pewność jego niezawodności, komfortu i ochrony domowników na co dzień.

Podsumowanie

Inteligentny dom można stworzyć zarówno do podstaw, jak i wprowadzając nowe rozwiązania w już istniejącej infrastrukturze. Choć Smart Home obejmuje wiele różnych urządzeń, możesz wykorzystać tylko część z nich – zgodnie z potrzebami domowników. Nowoczesne technologie znacznie poprawiają komfort i bezpieczeństwo – zdecydowanie warto korzystać z nich na co dzień!