Jak dopasować rolety wewnętrzne na okna dachowe?

Poddasze użytkowe powinno być jak najbardziej ergonomiczne. Dotyczy to nie tylko odpowiedniego rozmieszczenia mebli, ale i zapewniania dostępu do światła słonecznego przy jednoczesnym ograniczeniu szkodliwego promieniowania UV. Można zastosować rolety wewnętrzne na okna dachowe. Dziś podpowiemy, jak je dopasować.

Jak dobrać rozmiar rolety zaciemniającej na okno dachowe? 

Na samym początku musisz zastanowić się, czy wolisz roletę zawieszoną na uchwycie montażowym czy chowaną w kasecie. Gdy już dokonasz wyboru, musisz oczywiście wykonać niezbędne pomiary, które zagwarantują, że roleta zaciemniająca na okno dachowe będzie idealnie dopasowana. Koniecznie musisz zmierzyć szerokość i długość okna. Zmierz szerokość szyby, a do wyniku dodaj od 2 do 6 cm w zależności od usytuowania klamki. Chodzi o to, by tkanina na nią nie zachodziła. Minimalna odległość od klamki może wynosić 0,5 cm. Trzeba jeszcze zmierzyć długość skrzydła okiennego. Tkanina powinna przesłaniać całą szybę. Roleta zaciemniająca na okno dachowe termiczna zapewni komfort zarówno latem, jak i zimą. W upalne dni będzie chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzaniem wnętrza, a zimą zapewniać częściową ochronę przed ucieczkami ciepła.        

Rolety wewnętrzne na okna dachowe w kasecie – dlaczego warto je wybierać? 

Jeżeli chodzi o mechanizm i sposób montowania, to można wybrać rolety wewnętrzne na okna dachowe montowane na uchwytach montażowych przykręcanych przy użyciu wkrętów czy też haków montażowych. Jeżeli dodatkowo stosowana jest prowadnica, to łatwo można wpiąć kasetę. Rolety wewnętrzne w kasecie to rozwiązanie niezwykle estetyczne i funkcjonalne, na które warto się zdecydować. Przede wszystkim obecność kasety sprawia, że roleta jest chroniona przed uszkodzeniami, a także zakurzeniem, co może mieć istotne znaczenie dla osób, które cierpią na choroby układu oddechowego, alergie czy astmę. Rolety na okna dachowe w kasecie mogą mieć mechanizm manualny albo elektryczny. W drugim przypadku roleta może być obsługiwana przez zewnętrzną aplikację z poziomu smartfonu czy tabletu. Sterowanie nią na odległość to bardzo wygodne rozwiązanie, które wpisuje się w system inteligentnego domu. Obecność możliwości obsługi manualnej sprawia, że także w przypadku braku zasilania można bez problemu sterować roletą.       

Materiał rolety ma znaczenie – poznaj gramaturę i właściwości, które decydują o skuteczności rolety na okno dachowe     

Roleta na okno dachowe może być wykonana z poliestru o gęstym splocie. Gramatura na poziomie 160 g/m2 sprawia, że materiał blackout zapewnia optymalny poziom zaciemnienia. O skuteczności rolety wewnętrznej na okno dachowe mogą decydować dodatkowe właściwości materiału takie jak podgumowanie, czyli zastosowanie od spodu dodatkowej warstwy tworzywa sztucznego albo powłoki silver, która zatrzymuje szkodliwe promieniowanie UV. Warto wiedzieć, że dobrej jakości roleta na okno dachowe termiczna może ograniczać ucieczki ciepła nawet o 10-15%, co jest przydatne w miesiącach zimowych i ograniczać przenikanie promieniowania UV do minimum. Co ważne, można wybierać rolety na okna dachowe o różnej kolorystyce, nie tylko ciemne, ale i w jasnych kolorach o odpowiedniej gramaturze. W ten sposób można dopasować je do aranżacji wnętrza. Rolety na okna dachowe mogą być też wyposażone w mechanizm samohamujący, dzięki czemu możliwe jest ustawienie rolety w pozycji częściowo otwartej i korzystanie ze światła słonecznego w ciągu dnia, przy jednoczesnej ochronie UV.