5 rzeczy, o których powinieneś pamiętać, gdy planujesz kupienie zegarka

W dobie telefonów zegarek coraz rzadziej służy do sprawdzania godziny. Popularność tradycyjnych zegarków jednak nie maleje – wciąż stanowią symbol elegancji i dobrego gustu, są także elementem biżuterii. Nowoczesne smartwatche mierzą z kolei różne parametry życiowe. Wybór zegarka nie zawsze jest łatwy – szczególnie jeśli planujesz taki zakup po raz pierwszy. Podpowiadamy, jak zaplanować kupno zegarka idealnego.

1. Określ swoje potrzeby 

Zanim pójdziesz do sklepu, zastanów się jakiego zegarka potrzebujesz. Oczywiście – wspaniale byłoby mieć elegancki model do garnituru czy sukienki, casualowy na co dzień i sportowy na siłownię. Z czasem być może stworzysz taką kolekcję, jednak jeśli kupujesz swój pierwszy zegarek – kieruj się rozsądkiem. Postaw na taki model, który najlepiej odpowiada na Twoje potrzeby. 

Co to znaczy? Jeśli pracujesz w biurze i spotykasz się z klientami, a Twój dress code jest formalny – potrzebujesz raczej eleganckiego zegarka na skórzanym pasku lub prostej srebrnej bransolecie. Jeśli z kolei uprawiasz dużo sportów i nie chcesz zabierać na jogging czy siłownię telefonu, a jednocześnie potrzebujesz precyzyjnie odmierzać czas – najlepszy będzie smartwatch albo zegarek sportowy.

2. Ustal budżet

Rynek zegarków jest ogromny i łatwo się na nim zgubić. Znajdziesz na nim piękne modele od szwajcarskich marek np. zegarki IWC – wysokiej jakości i z pięknym wyglądem oraz zwyczajne, ale często uniwersalne zegarki różnych marek. Różnią się nie tylko wyglądem, ale i ceną. Planując kupno zegarka musisz ustalić, ile chcesz/możesz na niego przeznaczyć. Dzięki temu unikniesz frustracji, oglądając modele, na które nie możesz sobie pozwolić. Dodatkowo, wiedząc ile pieniędzy możesz wydać, znajdziesz najlepszy model w swoim budżecie.

3. Poznaj mechanizmy

Tym, co rozróżnia zegarki jest przede wszystkim mechanizm. Do wyboru jest:

  • mechanizm klasyczny, który nakręca się ręcznie,
  • mechanizm automatyczny, który nakręca się dzięki ruchom ręki,
  • mechanizm kwarcowy, który pracuje dzięki baterii.

Zanim zdecydujesz się na zakup zegarka, przeczytaj o wadach i zaletach poszczególnych mechanizmów i wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

4. Sprawdź szkiełko

Wytrzymałość zegarka zależy w dużej mierze od szkiełka, które chroni tarczę. Kupując zegarek, sprawdź, z czego jest wykonane. Najwytrzymalsze są te z szafiru naturalnego, dalej jest szafir syntetyczny, szkiełko mineralne, a na końcu plastik. Zdarzają się jednak modele, w których plastik wygląda dobrze i ma wysoką jakość, tak samo, jak te modele, w których szafir nie jest najwyższej klasy. Zawsze więc oceń duet jakości i ceny zegarka.

5. Kup zegarek, o którym marzysz

Oczywiście, mieszcząc się w budżecie! Kupno zegarka nie powinno być przykrym obowiązkiem, ale spełnieniem marzeń, a przynajmniej przyjemnością. Jeśli więc od dawna marzył Ci się zegarek ze szmaragdową tarczą – spraw sobie taki! Na rynku jest tak duży wybór modeli, że z pewnością uda Ci się znaleźć zegarek idealny, z dobrymi parametrami i w Twoim budżecie.