Jak sprawdzić auto po VIN?

Kupno samochodu to proces, z którym ma do czynienia wielu dorosłych. Dlaczego jest to proces? Otóż na sam zakup auta składa się kilka czynności, których przed ostateczną transakcją należy dla własnego komfortu i bezpieczeństwa starannie dopilnować. Wśród nich znajduje się weryfikacja pojazdu pod wieloma kątami. W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do wielu informacji możemy w łatwy sposób dokonać oglądu auta, którego zakupem jesteśmy zainteresowani. Jednym z ułatwień jest posiadanie numeru VIN, a weryfikacja samochodu dzięki temu szyfrowi może rozwiać wiele wątpliwości. Dowiedz się, czym jest numer VIN, dlaczego jest przydatny oraz jak wygląda sprawdzanie auta po VIN.

Czym jest numer VIN?

Mogłoby się wydawać, że numer VIN to dość tajemniczy szyfr, ciężki do odczytania i niekoniecznie potrzebny, który z jakiegoś powodu wpisany jest do samochodowych dokumentów. Jest to natomiast kod dostarczający elementarne dane dotyczące pojazdu. Numer VIN nazywany jest samochodowym numerem PESEL i faktycznie te dwa kody łączy ze sobą wiele wspólnych cech. VIN składa się z ciągu 17 znaków podzielonych na trzy główne sekwencje. Tymi znakami są zarówno liczby, jak i litery, które tworzą w pełni unikatowy szyfr dla każdego pojazdu. Rozwinięciem skrótu VIN jest „Vehicle Identification Number”, czyli po polsku „numer identyfikacyjny pojazdu” i jak sama nazwa wskazuje to dzięki niemu możliwa jest dokładna weryfikacja samochodu.

Po raz pierwszy numer VIN pojawił się w latach 50. XX wieku. Miał on jednak zastosowanie lokalne i dopiero około 30 lat później zaczął pojawiać się w powszechnym globalnym użyciu. Obecnie numer VIN jest standardem, jeśli chodzi o produkcję samochodów oraz ich oznaczenie i identyfikację. W Unii Europejskiej numer VIN podlega normalizacji w ramach zapisu ISO 3779. Ta normalizacja obejmuje jednak wyłącznie samochody wyprodukowane w krajach wspólnoty europejskiej, dlatego zapis numeru VIN może różnić się nieco w przypadku pojazdów sprowadzanych z innych kontynentów, co jednocześnie może sprawiać trudności podczas prób odczytywania i dekodowania znaków.

Co oznaczają sekwencje numeru VIN i jak je rozszyfrować?

Odczytywanie poszczególnych grup znaków i całych sekwencji kodu VIN nie należy do podstawowych umiejętności, których uczymy się w szkołach. Z uwagi na ten fakt mogą następować trudności w rozszyfrowywaniu tego samochodowego numeru PESEL. Sprawdzanie aut po VINie to więc niełatwa operacja, jeśli nie jesteśmy w posiadaniu szczegółowej instrukcji lub nie mamy dostępu do wyszukiwarek, dzięki którym w znacznie szybszy sposób dowiemy się ważnych informacji o pojeździe. Warto jednak wspomnieć, iż różne wyszukiwarki mogą mieć różny wgląd do baz danych oraz w nie do końca prawidłowy sposób odczytywać numery VIN. Warto w takim przypadku korzystać z dobrych wyszukiwarek. Sprawdzenie VIN z HistoriaSzkod.pl zdecydowanie będzie strzałem w dziesiątkę, a pozyskane dzięki nim dane przedstawią nam w detalach auto, którego kupnem jesteśmy zainteresowani.

Wróćmy natomiast do samego numeru VIN. Jego 17 znaków podzielone jest na trzy sekwencje:

  • WMI (World Manufacturer Identifier),

  • VDS (Vehicle Descriptor Section),

  • VIS (Vehicle Identifier Section).

Każda z wymienionych sekwencji zawiera w ramach swojej grupy różną liczbę znaków. Odnoszą się one natomiast do pewnego wspólnego zestawu cech. WMI, co po polsku oznacza „identyfikator światowego producenta” zawiera informacje dotyczące kraju pochodzenia oraz marki samochodu. Jest to ciąg pierwszych trzech znaków kodu VIN. Przybiera on postać kombinacji liter lub cyfr w zależności od kontynentu z jakiego pochodzi auto oraz jego marki. Każdy kontynent posiada własne oznaczenia i tak dla pojazdów wyprodukowanych w Europie wykorzystuje się w sekcji WMI znaki od S do Z, natomiast dla pojazdów azjatyckich używa się znaków od J do R. Nieco inaczej oznaczenia wyglądają dla kontynentów amerykańskich oraz australijskiego. Ameryce Północnej przypisano cyfry od 1 do 5, Australii i Oceanii od 6 do 7, zaś Ameryce Południowej od 8 do 0. Drugą grupą znaków wchodzących w ciąg sekwencji WMI są oznaczenia dotyczące marki samochodu. Podobnie jak kontynenty, tak i również producenci posiadają własne unikatowe oznaczenia. Dla przykładu marka Fiat oznaczona jest skrótem ZFA, a Skoda skrótem TMB.

Kolejne znaki w kodzie VIN zgrupowane są w sekwencję opisywaną skrótem VDS, a znaki tej grupy zajmują w numerze miejsca od czwartego do dziewiątego. Rozwinięcie skrótu VDS w języku polskim brzmi: „sekcja opisowa samochodu”, a rozwiązując tego oznaczenia otrzymamy informacje dotyczące parametrów auta. Wśród takich danych można wyróżnić między innymi: dane odnoszące się do silnika, model oraz serię pojazdu, wyposażenie wewnętrzne, a także szczegóły nadwozia. Nieco zagadkowym może okazać się 9 znak tej sekwencji, który jest unikatowym symbolem kontrolnym stosowanym przez każdego producenta samochodu.

Trzecim i zarazem ostatnim zgrupowaniem w ramach kodu VIN jest VIS, czyli „sekcja identyfikująca pojazd”. Znajdziemy w niej unikatowe kombinacje znaków odnoszące się do konkretnego pojazdu. Są to między innymi: rok produkcji auta, a także oznaczenie konkretnej fabryki, w której powstała maszyna. W tej części znajdziemy także ciąg znaków odpowiadający numerowi seryjnemu samochodu. Ten numer tworzony jest osobno dla każdego pojazdu, więc jest to niepowtarzalny w innych kodach ciąg symboli.

Gdzie w samochodzie znajduje się numer VIN?

Vehicle Identification Number znajduje się w każdym samochodzie i należy zwrócić na niego szczególną uwagę. Jego ewentualny brak wiąże się z dużymi problemami. Bez wyraźnego numeru VIN niemożliwe jest bowiem sprzedanie auta świadomemu kupcowi, a także zezłomowanie maszyny. W przypadku braku numeru VIN lub utracie jego dobrej widoczności należy udać się do rzeczoznawcy, który posiada odpowiednie kompetencje dotyczące tego zagadnienia. Rzeczoznawca po zapoznaniu się ze stanem samochodu oraz przyczynami zniknięcia numeru VIN skieruje właściciela do Stacji Kontroli Pojazdów, gdzie auto otrzyma nowy numer. Ten unikatowy szyfr wykorzystują właśnie potencjalni przyszli nabywcy w celu sprawdzenia auta po VINie. Numer znajdziemy wygrawerowany w szczególnych miejscach pojazdu, odpornych w przypadku ewentualnych kolizji, ścierania i oddziaływania czynników zewnętrznych. Takimi miejscami są na przykład podłoga bagażnika, kielich przedniego zawieszenia oraz okolice błotnika. Numer VIN widnieje także w innym miejscu – dowodzie rejestracyjnym. Podczas oględzin samochodu przed kupnem warto zwrócić uwagę na kod VIN oraz porównać szyfr zapisany w dowodzie z kodem znajdującym się na plakietce przytwierdzonej do samochodu.

Numer VIN to więc bardzo istotny kod, który nieprzypadkowo znajduje się zarówno w dokumentach samochodowych, jak i w bezpiecznych miejscach pojazdu. Umiejętność jego odczytu, między innymi przy wykorzystaniu wyszukiwarek do sprawdzania auta po VIN pozwolą nam ograniczyć stres związany z zakupem wymarzonego pojazdu.