Jaką gofrownicę wybrać? 5 wskazówek na co zwrócić uwagę przy zakupie

Pyszne chrupiące gofry z bitą śmietaną i owocami to smak wakacji. Niestety ceny mocno poszybowały w górę i gofry dla całej rodziny mogą kosztować nawet 100 zł. Jest na to rada. Zrób gofry w domu! Podpowiemy ci, jak wybrać dobrą gofrownicę i nie przepłacić.

Wygląd i kształt gofrownicy

Wygląd gofrownicy wbrew pozorom ma znaczenie i to nie tylko ze względu na estetykę i aranżację kuchni.

O ile sam kolor urządzenia można potraktować dość swobodnie, to kształt i wielkość gofrownicy przełożą się na kształt oraz wielkość gofrów. Warto więc zawczasu zastanowić się, czy wolimy duże prostokątne gofry „jak nad morzem”, czy zadowolimy się mniejszymi, np. w kształcie serc.

Moc gofrownicy a jakość gofrów

Moc gofrownicy wyrażona jest w Watach (W) i jest to jeden z ważniejszych, o ile nie najważniejszy parametr. Moc informuje nie tylko o zużyciu prądu. To też informacja, jakich gofrów można się spodziewać. Jeśli mają być chrupiące z wierzchu i przyjemnie miękkie środku, trzeba szukać gofrownicy po mocy powyżej 1000 W.

Gofrownice o niskiej mocy wolno się nagrzewają i wolno opiekają, a gotowe gofry nie są chrupiące. Lepiej zainwestować w gofrownicę o wyższej mocy i cieszyć się udanymi wypiekami.

Rodzaj płyt grzejnych

Zwykle nie zwracamy uwagi na takie detale, a to spory błąd. Płyty grzejne z powłoką antyadhezyjną to gwarancja nieprzywierania i łatwego wyjmowania gotowych gofrów z urządzenia. Brak tej powłoki może oznaczać, że gofry będą się przyklejały do gofrownicy i rozrywały w trakcie jej otwierania. Ponieważ nie wszystkie gofrownice mają płyty z powłoką zapobiegającą przywieraniu, warto przed zakupem dobrze sprawdzić, z jakim rodzajem płyt grzejnych mamy do czynienia.

Rodzaje zabezpieczeń

Dobra gofrownica powinna być urządzeniem bezpiecznym, dlatego warto zwrócić uwagę, czy ma:

– nóżki antypoślizgowe – ten mały drobiazg ma duże znaczenie przy wyjmowaniu gorących gofrów – stabilność gofrownicy chroni przed przypadkowym przesunięciem i poparzeniem;

– nienagrzewający się uchwyt – zakładanie rękawiczki do otwierania gofrownicy i zdejmowanie jej do wyjmowania gofrów to bardzo niewygodne rozwiązanie – dzięki nienagrzewającym się uchwytom praca jest dużo bardziej komfortowa;

– automatyczny termostat – dzięki niemu urządzenie nigdy się nie przegrzeje, a gofry nie ulegną spaleniu.

Cena, czyli ile kosztuje dobra gofrownica?

Ceny gofrownic są bardzo różne. Najtańsze kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych, najdroższe nawet kilka tysięcy. Czy to znaczy, że trzeba inwestować w naprawę drogi sprzęt, żeby zjeść w domu gofra? Absolutnie nie!

Drogie gofrownice to profesjonalne urządzenia dla gastronomii. Mogą upiec jednocześnie nawet cztery gofry (domowe zwykle pieką dwa), ale czy faktycznie w domu tak bardzo nam się spieszy? Mają większą moc, regulację czasu i temperatury pieczenia, ale tańsze gofrownice mają dokładnie takie same rozwiązania.

Dobra gofrownica o mocy powyżej 1000 W kosztuje kilkaset złotych, z reguły mniej niż 500. Na przykład gofrownica WA 1000 dostępna jest już za około 200 zł i ma parametry, które pozwalają upiec w domu pyszne, chrupiące gofry. Cena jest przystępna, a biorąc pod uwagę, ile kosztują gofry w tzw. małej gastronomii, wydatek szybko się zwróci.