Jak powinien prawidłowo przebiegać onboarding pracownika w firmie?

Wdrożenie nowego pracownika do firmy wymaga przede wszystkim czasu, ale także pełnego zaangażowania zespołu tuż po zakończeniu procesu rekrutacyjnego. Zanim wejdziesz w szeregi nowego przedsiębiorstwa, musisz poznać współpracowników, a także swoje nowe stanowisko pracy. Jak zatem w praktyce odbywa się onboarding pracownika i kto się tym zajmuje? Przejrzyj poradnik i zobacz, jak przebiega wdrożenie nowych osób w życie firmy.

Czym jest proces onboardingu pracowniczego?

To inaczej wdrożenie nowego pracownika w codzienność przedsiębiorstwa. Z założenia to proces „wchodzenia na pokład” firmy osób, które zostały dopiero zatrudnione. Działania związane z wdrożeniem nowych pracowników w firmie obejmują:

  • przygotowanie przejrzystego i przyjaznego miejsca pracy,
  • wyjaśnienie obowiązków na danym stanowisku,
  • omówienie zasad organizacyjnych w przedsiębiorstwie,
  • wskazanie procedur, których trzeba przestrzegać na obejmowanym stanowisku.

W praktyce onboarding pracownika polega na szybkim wdrożeniu nowych osób do firmy, a także do konkretnych działów. Dzięki temu koszty związane z zatrudnieniem pracowników są niższe, a nowe osoby szybciej stają się samodzielne w realizowanych działaniach. 

Warto też dodać, że prawidłowo przeprowadzony proces wdrożenia do firmy poprawia też atmosferę w miejscu pracy.

O czym nie można zapomnieć podczas onboardingu pracownika fizycznego?

Kluczem do skutecznego wdrożenia nowego pracownika fizycznego w firmie jest wyznaczenie opiekuna onboardingowego. To osoba, która będzie odpowiedzialna za wsparcie w pierwszych dniach pracy nowej osoby.

Kluczowe zagadnienia, które warto poruszyć podczas onboardingu pracowniczego to:

  • gdzie pracownik powinien pojawić się pierwszego dnia,
  • w jakich godzinach rozpoczyna się dzień pracy,
  • zasady organizacyjne w pracy (np. informowanie o pójściu na przerwę), 
  • do kogo można zwrócić się o pomoc.

Kluczem do sukcesywnego wdrożenia pracownika do przedsiębiorstwa jest wstępne przedstawienie danej osoby innym członkom np. tego samego działu. Warto też wyznaczyć pierwsze zadanie na obejmowanym stanowisku – nie musi być trudne – ważne, aby pracownik zrozumiał sposób funkcjonowania firmy.

Kto zajmuje się onboardingiem pracowników? Pracodawca czy agencja?

W tym przypadku wszystko zależy od struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Jeśli firma zatrudnia nowe osoby za pośrednictwem agencji pracy np. GiGroup, wtedy proces wdrożenia nowych osób w życie firmy może przejąć wspomniana już agencja.

Działania związane z onboardingiem nowych osób w firmie powinna realizować przede wszystkim osoba, która zna strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa, a także wie, jak skutecznie i bezkonfliktowo przedstawić nowego pracownika w firmie.

Podsumowując: proces onboardingu pracowniczego jest kluczowy, aby skrócić czas potrzebny na wdrożenie nowych pracowników fizycznych w przedsiębiorstwie. 

Przykładowo: osoby zatrudnione do pracy w magazynie można od razu zapoznać z zasadą działania maszyn, rozmieszczeniem towaru na półkach oraz z pozostałymi pracownikami i stanowiskiem pracy. W ten sposób firma redukuje koszty związane z przestojem w pracy, a pracownik czuje się swobodnie już od pierwszego dnia zatrudnienia.