Czym zajmuje się pracownik sklepu odzieżowego i jakie umiejętności są ważne

Zaktualizowano: 29 sierpnia, 2023 at 08:43 pm

Czy sprzedawanie ubrań jest trudne? Teoretycznie nie, ale praca w sklepie odzieżowym nie jest tak monotematyczna, jak można by się spodziewać. Wymaga szeregu różnorakich umiejętności i odpowiedniego podejścia. Chcesz pracować w sklepie z ubraniami? To musisz wiedzieć na początek.

Na czym polega praca w sklepie odzieżowym?

Praca w sklepie odzieżowym to coś więcej niż sprzedawanie ubrań. Klienci takich sklepów bardzo często szukają inspiracji, porady, pomocy. Niezbędna jest więc znajomość aktualnych trendów modowych, umiejętność dopasowania ubioru do sylwetki, ale też i uniwersalna wiedza z zakresu dbałości o różne rodzaje tkanin. Dość często sprzedawcy w sklepach odzieżowych spotykają się z pytaniem: Jak to się pierze?

pexels-arina-krasnikova-5418886.jpg

Do obowiązków pracownika sklepu odzieżowego należy też dbałość o porządek, odpowiednia ekspozycja towarów, tak by zachęcić potencjalnych klientów do ich kupna, uzupełnianie zapasów, jeśli jest taka potrzeba.

Jakie wymagania stawia się przed pracownikami sklepów odzieżowych?

Wśród niezbędnych kwalifikacji wymienia się obsługę kasy fiskalnej oraz umiejętność przeprowadzania płatności gotówkowych i bezgotówkowych. Wiadomo jednak, że to nie wystarczy.

Sprzedawca w sklepie odzieżowym powinien być osobą miłą, serdeczną, otwartą, przyjaźnie nastawioną do klientów, którzy bardzo szybko wyczują wszelki fałsz. Jego rolą jest między innymi budowanie wizerunku sklepu, a tego nie da się osiągnąć bez odpowiedniej dawki entuzjazmu, zaangażowania i pozytywnego podejścia.

pexels-ksenia-chernaya-3965548.jpg

Pracownik sklepu odzieżowego powinien lubić swoją pracę. Jeśli wśród nowych modeli odzieży czuje się jak ryba w wodzie, klienci będą chętnie u niego kupować i często wracać. Ważna jest też szczerość, choć nie zawsze powinna być ubrana w bezpośredniość. Jednak przekonywanie osoby o dość obfitych kształtach, że świetnie wygląda w obcisłych ubraniach tylko dlatego, że chce to usłyszeć, nie jest dobrym pomysłem.

Gdzie można nauczyć się zawodu sprzedawcy?

Praca sklepie odzieżowym nie wymaga wiedzy tajemnej, dlatego pracodawcy nie oczekują określonego wykształcenia. Dużo bardziej liczą się kompetencje miękkie, które są nieodzowne przy codziennym obcowaniu z klientami.

Niektóre sklepy zapewniają pracownikom odpowiednie szkolenia. Dotyczą one zarówno asortymentu, jak i podstaw psychologii sprzedaży.