Wanilia i jej właściwości: poznaj zastosowania aromatycznej przyprawy

Wanilia to jedna z najpopularniejszych przypraw na świecie, o intensywnym, słodkim i lekko korzennym smaku. Ma zniewalający aromat, który z jednej strony działa pobudzająco, a z drugiej kojąco. Jest uznawana za naturalny afrodyzjak. Jednocześnie wanilia to jedna z najdroższych przypraw świata o właściwościach prozdrowotnych. Poznaj jej sekrety i dowiedz się, jak możesz ją wykorzystać na co dzień!

Skąd pochodzi wanilia?

Wanilia to przyprawa wywodząca się lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Początkowo była używana przez Indian Totonak ze wschodniego wybrzeża Meksyku. I to tam do XIX wieku rosło najwięcej waniliowych pnączy. Nieco później na francuskiej wyspie Reunion odkryto metodę ręcznego zapylania kwiatów wanilii i Europejczycy przestali przywozić przyprawę z Meksyku.

Dzisiaj najcenniejsza i najlepsza według wielu smakoszy przyprawa rośnie na Madagaskarze i w Indonezji. To tam codziennie kobiety pracujące na plantacjach doglądają pachnącej wanilii i szukają gotowych do zapylenia kwiatów. Ale to nie jedyne miejsca, gdzie miejscowa ludność zbiera i sprzedaje wanilię. Wciąż uprawia się ją w Meksyku, Ugandzie, Indiach, Papui-Nowej Gwinei, na archipelagu Tonga, a także na Tahiti. W zależności od regionu, w którym rośnie, wanilia ma inny smak oraz bardziej lub mniej intensywny aromat.

Właściwości prozdrowotne wanilii

Wanilia to przyprawa o wielu właściwościach. Jest nie tylko aromatyczna, ale przede wszystkim prozdrowotna. Pomaga łagodzić objawy stresu, wycisza i łagodzi nastrój. Stosowana jako element aromaterapii może zapobiegać powstawaniu depresji i leków. Poza tym zawiera związki, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia serca czy w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi.

Wanilia wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Może więc pomóc w łagodzeniu objawów chorób przewodu pokarmowego, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Dodawana do dań może też pomóc w poprawie procesu trawienia.

Ponadto wanilia uznawana jest za naturalny afrodyzjak, zmniejsza dolegliwości bólowe, łagodzi napięcie nerwowe i działa antyseptycznie. U osób zmęczonych i wyczerpanych działa pobudzająco, a u rozdrażnionych wyciszająco. Wanilia dobrze też rozgrzewa, dlatego świetnie nadaje się do gorących napojów.

Zastosowania wanilii

Większość osób kojarzy wanilię jako słodki dodatek do wypieków. Można ją też dodać do słodki sos do deserów lub kawy. Niektórzy używają tej przyprawy również do aromatyzowania dań mięsnych. Świetnie nadaje się bowiem do marynat czerwonego mięsa, nadając mu delikatny, słodki smak.

Tymczasem ta aromatyczna przyprawa może być stosowana w wielu innych formach. Wanilia działa rozkurczowo na mięśnie, może więc być doskonałym dodatkiem do domowego kosmetyku na zmęczone nogi. Wystarczy wymieszać olejek waniliowy z oliwą z oliwek i wsmarować mieszankę w obolałe mięśnie.

Wanilia niweluje też zmęczenie i wyczerpanie, dlatego często wybierana jest przez kierowców jako zapach do samochodu. Słodki, przyjemny aromat doskonale koi zmysły, dlatego wanilia często wybierana jest jako dodatek do kosmetyków – np. kuli do kąpieli, balsamów do ciała czy perfum.

 

Więcej na temat właściwości i zastosowania wanilii znajdziesz na portalu uczymyjakslodzic.pl w artykule: Cukier waniliowy – czy jest zdrowy? Jakie ma zastosowanie? Dowiesz się z niego między innymi, jakie wartości odżywcze ma cukier waniliowy i jak przygotować domową przyprawę do wypieków o słodko-ciepłym aromacie.