Poszukując alternatywnych sposobów na zainwestowanie pieniędzy, warto rozważyć zakup wierzytelności. Jeśli spełniają one kilka kluczowych warunków, stanowią bezpieczną formę ulokowania finansów. I choć nie zawsze zapewniają natychmiastowy zwrot, będą odpowiednią propozycją dla inwestorów, którzy mogą poczekać na odzyskanie pieniędzy. Sprawdź, na czym to polega!
Z tego artykułu dowiesz się:
|
Na czym polega sprzedaż wierzytelności?
Jest to przeniesienie praw własności do długu z jednego podmiotu na drugi. Sprzedaż wierzytelności odbywa się w drodze cesji – pomiędzy stronami zawierana jest umowa, wskutek której dotychczasowy wierzyciel odzyskuje pieniądze, a jego prawa do roszczeń przejmuje inna osoba. Od tej pory to ona może ubiegać się o spłatę od dłużnika.
Po dokonaniu cesji nowy wierzyciel przejmuje pełne prawa do dochodzenia spłaty zobowiązania od dłużnika. Może on podjąć różne działania mające na celu odzyskanie należności, takie jak windykacja polubowna, negocjacje dotyczące spłaty czy skierowanie sprawy na drogę sądową. W praktyce oznacza to, że dłużnik musi teraz rozliczyć się z nowym właścicielem długu, który może mieć inne podejście do egzekwowania należności niż pierwotny wierzyciel.
Bezpieczny zakup wierzytelności? To możliwe!
Chcąc mieć pewność, że zakup wierzytelności przyniesie pożądane zyski i inwestycja się zwróci, pamiętaj, aby kupować wierzytelności:
- nieprzedawnione,
- wymagalne,
- bezsporne,
- zabezpieczone hipoteką.
Ważne! Istotnym elementem podczas sprzedaży wierzytelności jest zabezpieczenie nieruchomości hipoteką. Daje to pewność, że zainwestowane środki zostaną odzyskane – jeżeli dłużnik nie spłaci swojego długu, wierzyciel uzyska prawo do przejęcia nieruchomości i stanie się jej nowym właścicielem. |
Kto może kupić wierzytelność?
Zakup wierzytelności to rozwiązanie dostępne dla każdego, kto dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi. Nabywca powinien jednak dokładnie przeanalizować potencjalne ryzyko i warunki transakcji. Wierzytelności mogą różnić się pod względem stopnia pewności odzyskania środków, dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić historię zadłużenia dłużnika, termin wymagalności zobowiązania oraz ewentualne wcześniejsze próby windykacji.
Warto również pamiętać, że inwestycja w wierzytelności może wiązać się z długim czasem oczekiwania na zwrot środków. Niejednokrotnie konieczne jest skorzystanie z pomocy komornika i podejmowanie dodatkowych działań prawnych, aby skutecznie wyegzekwować należność. Dlatego też jest to opcja przede wszystkim dla osób cierpliwych, konsekwentnych i gotowych na aktywne dochodzenie swoich roszczeń, zwłaszcza jeśli dłużnik unika spłaty zobowiązania.