Narząd wzroku dostarcza mnóstwa informacji o otaczającym człowieka świecie. Niestety, różne schorzenia mogą negatywnie wpływać na stan oczu. Warto byłoby zapoznać się z najczęstszymi chorobami, które mogą odpowiadać za upośledzenie bądź nawet za utratę zdolności widzenia.
Stan zapalny spojówek
Zapalenie spojówek to dość powszechna dolegliwość. Może być wywołana infekcją wirusową bądź bakteryjną. Stan zapalny nierzadko rozwija się również na skutek kontaktu z alergenem. Zapalenie spojówek wiąże się zazwyczaj z takimi objawami jak świąd i pieczenie oczu, a także ich zaczerwienienie. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków choroba ustępuje samoistnie po kilku dniach. Jeśli zapalenie spojówek utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.
Jaskra
Jaskra stanowi przykład poważnej choroby oczu, która początkowo rozwija się bezobjawowo. Wśród czynników ryzyka jej rozwoju wyróżnia się chroniczny stres, cukrzycę czy palenie tytoniu. Sporą rolę odgrywa także genetyka. Charakterystyczne dla jaskry jest zwiększone ciśnienie w oku, które doprowadza do obumierania włókien nerwowych. W leczeniu wykorzystuje się krople obniżające ciśnienie, laser, a niekiedy operację.
ZSO – czyli „suche oko”
Zespół suchego oka, określany skrótem ZSO to choroba o charakterze przewlekłym. Najczęściej towarzyszą jej takie objawy jak zaczerwienienie oczu, łzawienie czy uczucie suchości. W zdecydowanej większości przypadków udaje się pozbyć dokuczliwych symptomów przy pomocy kropli nawilżających do oczu. Osoby pracujące długo przy komputerze powinny korzystać z nich regularnie.
Degeneracja plamki żółtej
Zwyrodnienie plamki żółtej dotyczy co do zasady osób starszych. Wyróżnia się dwa rodzaje tej choroby oczu. Mowa tu o suchym oraz o wysiękowym AMD. Dla postaci suchej charakterystyczny jest powolny rozwój. Wysiękowe AMD rozwija się niestety szybko, co grozi poważniejszymi konsekwencjami. Najgroźniejszym skutkiem jest utrata centralnego pola widzenia. Metodą leczenia wysiękowego AMD może być operacja laserowa. W suchej postaci choroby zalecane jest natomiast korzystanie z pomocy optycznych, takich jak chociażby szkło powiększające.
Zaćma
Zaćma stanowi przykład choroby oczu dotykającej przeważnie osób starszych. Początkowo nie daje wyraźnych objawów, ale z czasem chory zaczyna widzieć jak za mgłą. Nieleczona, może w znaczącym stopniu upośledzać jego funkcjonowanie. Na szczęście, zaćmę można wyleczyć. Wiąże się to z zabiegiem operacyjnym, który polega na wymianie zmętniałej soczewki.
Alergie
Alergia oczu związana jest najczęściej z kontaktem z różnego rodzaju alergenami. Mogą być nimi pyłki, kurz, a nawet sierść domowych zwierząt. Alergiczne zapalenie spojówek to przykład choroby oczu objawiającej się uczuciem piasku pod powiekami, łzawieniem oraz niewyraźnym widzeniem. Nierzadko towarzyszą mu symptomy takie jak kichanie czy świąd w nosie.
Jęczmień
Jęczmień to przykład choroby oczu, która może pojawić się w każdym wieku. To nic innego jak ropień zlokalizowany na powiece, któremu towarzyszy pojawienie się takich objawów jak ból czy zaczerwienienie. Powstaje zazwyczaj na skutek zakażenia bakteryjnego. Dobra wiadomość jest taka, że w zdecydowanej większości przypadków jęczmień ustępuje samoistnie i nie powoduje powikłań.