Jak zamontować ogrzewanie podłogowe?

Montaż ogrzewania podłogowego to zaawansowany proces, który wymaga precyzji i odpowiednich umiejętności. Zadanie jest znacznie trudniejsze niż przy instalacji z tradycyjnymi grzejnikami. Jeśli jednak zadbasz o odpowiednią kolejność i staranność czynności, wszystko przebiegnie prawidłowo. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi dotyczących montażu ogrzewania podłogowego.

1. Instalacja ogrzewania podłogowego – planowanie

2. Podłoże i izolacja przy ogrzewaniu podłogowym

3. Montaż szczelnego ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – ma wiele zalet, dlatego w nowo budowanych domach coraz częściej jest standardem, także jako element, który wspierają pompy ciepła. Oczywiście, istnieją także wady ogrzewania podłogowego, które warto wziąć pod uwagę.

Instalacja ogrzewania podłogowego – planowanie

Zdecyduj, gdzie chcesz zainstalować ogrzewanie podłogowe. Obejrzyj dostępne pomieszczenia i stwórz projekt, uwzględniając układ rur i potrzebną moc grzewczą. W następnym kroku wybierz rodzaj ogrzewania podłogowego. Najczęściej stosuje się wodne ogrzewanie podłogowe oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, więc zależy to od Twoich preferencji i warunków instalacyjnych.

Musisz pamiętać, że – niezależnie od typu ogrzewania – instalacja podłogówki musi zostać zaplanowana w taki sposób, by rury nie przebiegały pod niektórymi elementami stałego wyposażenia. Mogłoby to prowadzić do przegrzania podkładu podłogowego, a w konsekwencji nawet uszkodzenia.

Zanim zaczniesz kłaść ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne, zgromadź wszystkie potrzebne materiały i stwórz plan prac. Przyda ci się odpowiednia ilość rur lub mat do ogrzewania podłogowego, sterownik, pianobeton , a także wszelkie narzędzia pozwalające wykonać izolację i frezowanie pod ogrzewanie podłogowe.

Podłoże i izolacja przy ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe najczęściej jest kładzione na izolacji pokrytej podkładem podłogowym. Wszystkie elementy muszą być dokładnie wypoziomowane, gładkie i czyste, aby dobrze przylegały na całej powierzchni. W ten sposób zapewnisz sobie trwałość i równomierny rozkład temperatury. Bardzo ważne jest wykonanie dokładnej izolacji, gdyż to ona sprawia, że nawet niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe jest w stanie zapewnić właściwy komfort termiczny.

Montaż szczelnego ogrzewania podłogowego

Płyta z systemem ogrzewania podłogowego powinna być oddzielona od elementów konstrukcyjnych budynku. Należy utrzymać odstępy, znane jako szczeliny dylatacyjne, między nią a ścianami. Te same szczeliny dylatacyjne powinny być również zastosowane do oddzielenia poszczególnych pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym.