Ile kosztuje sprzęt do restauracji?

O własnej restauracji marzy wiele osób, ale nie każdemu się to udaje. Z jednej strony trzeba mieć doświadczenie w tej branży, z drugiej liczyć się z wysokimi kosztami, zwłaszcza na początku. O jakich kwotach mowa?

Koszt nie zawsze taki sam

Jeszcze zanim przejdziemy do zakupu sprzętów, musimy się zmierzyć ze znalezieniem odpowiedniej lokalizacji. To, w jakim miejscu będzie nasz lokal, jaka będzie jego powierzchnia i z jakich mediów będziemy korzystać,  już na wstępie generuje koszty w różnej wysokości. Skupmy się jednak na tym, co dzieje się już później, bo kupno bądź wynajem nieruchomości to dopiero początek naszych wydatków. Wyposażenie również jest dużym obciążeniem dla budżetu, choć kwoty, o jakich będzie mowa, są uzależnione od wielu czynników.

Są podstawowe sprzęty kuchenne jak piec konwencyjno-parowy, kuchenka gazowa lub elektryczna, czy lodówka, które są w każdej kuchni. Jednocześnie nie brakuje sprzętów niezbędnych do przygotowywania określonych potraw. Oznacza to, że jednym z czynników wpływających na koszt wyposażenia jest to, jakie dania zamierzamy serwować. Ponadto tak jak w przypadku urządzeń projektowanych z myślą o użytku domowym, tak i sprzęty gastronomiczne mają różne klasy energooszczędności, parametry techniczne i wielkość, a to przekłada się na dużą rozpiętość cenową.

Zapoznaj się z profesjonalną ofertą wyposażenia kuchni w lokalu gastronomicznym: https://primegastro.pl/

Przykładowe zestawienia cen

Wyposażenie restauracji możemy podzielić na kilka kategorii. Największy koszt będzie dotyczył wyposażenia kuchni, następne jest wyposażenie baru i sali konsumenckiej. Przyjrzyjmy się, z czym w każdej z tych kategorii będziemy musieli się liczyć.

  1. Wyposażenie kuchni

Jak już wiemy, wielość i rodzaj urządzeń kuchennych będzie zależny od menu i rodzaju lokalu gastronomicznego. Dla przykładu piec konwekcyjno-parowy kosztuje od 8 tys. zł do nawet 100 tys. zł, płyty grillowe od 20 tys. zł do 40 tys. zł, urządzenia chłodnicze od 6 tys. do 20  tys. zł. To dopiero pierwsze pozycje z naszej listy sprzętów, a już widać, że rozstrzał jest spory. Ile więc zapłacimy łącznie? Szacuje się, że przy kawiarni bądź fast food będzie to kwota rzędu od 10 tys. zł do 30 tys. zł, przy restauracji średniej klasy miedzy 30 tys. zł a 100 tys. zł, a przy renomowanej restauracji powyżej.

  1. Wyposażenie baru

Tutaj też sprawa jest złożona i rodzaj sprzętu zależy od potrzeb i miejsca. Ekspresy do kawy kosztują od kilku tysięcy do nawet 30 tys. zł, kostkarki do lodu kosztują między 900 zł a 15 tys. zł, a zmywarki do szkła między 4 tys. zł a 20 tys. zł. Do tego może potrzebne będą lady chłodnicze, wanny chłodnicze i inne.

  1. Wyposażenie sali dla gości

W części dla gości mamy różnego rodzaju meble, oświetlenie i dekoracje warunkujące charakter i klimat restauracji. Stoły mogą kosztować od 250 zł do 1 tys. zł za sztukę, krzesła od 150 zł do 2 tys. za sztukę, nakrycia stołów najczęściej kosztują do kilkudziesięciu złotych, natomiast kwoty, jaką wydamy na dekoracje i zastawę trudno uśrednić, bo to kwestia mocno indywidualna.

Jak widać aspektów, jakie należy przemyśleć jeszcze przed otwarciem lokalu, jest sporo. Każdy z wymienionych punktów jest ważny i pozwoli precyzyjnie przygotować budżet.