Zaktualizowano: 31 stycznia, 2023 at 06:19 pm
Na rynku występuje bardzo wiele rodzajów soczewek kontaktowych. Różnią się one między sobą częstotliwością wymiany oraz rodzajem wady wzroku, do której są przystosowane. Przy wyborze soczewek kontaktowych, bardzo istotny jest również materiał, z którego zostały wykonane. Miękkie soczewki dzielą się na hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Jakie są ich wady i zalety? Które z nich wybrać?
Czym charakteryzują się soczewki hydrożelowe?
Soczewki hydrożelowe (https://kodano.pl/poradnik/zalety-wady-soczewek-hydrozelowych.html) to były pierwsze dostępne na rynku miękkie soczewki kontaktowe. Na początku produkowano je z polimeru HEMA, a w późniejszym okresie również z innych związków chemicznych. Ich zaletą jest wysokie uwodnienie i dobra przepuszczalność tlenu do oka. Noszenie tych soczewek kontaktowych pozwala utrzymywać optymalne nawilżenie oczu. Szkła kontaktowe hydrożelowe zazwyczaj mają w sobie ponad 50% wody. Tak wysokie nawodnienie powoduje również, że soczewki hydrożelowe są niezwykle miękkie i praktycznie niewyczuwalne na oczach. Są odpowiednie dla alergików ze względu na ich dużą biokompatybilność z tkankami oka. Natomiast jeżeli chodzi o wady soczewek hydrożelowych o wysokiej zawartości wody, to można tutaj wymienić między innymi: krótszy czas użytkowania, mniejszą wytrzymałość mechaniczną, większą skłonność do zbierania się na nich złogów oraz większe odbarwienia. Warto wspomnieć również o tym, że takie soczewki mogą się odwadniać i prowadzić do wysuszenia rogówki. Soczewki kontaktowe hydrożelowe o wysokiej zawartości wody są mniej odporne na działanie czynników środowiskowych.
A jak na tym tle wypadają soczewki silikonowo-hydrożelowe?
Najważniejszą zaletą soczewek silikonowo-hydrożelowych (https://kodano.pl/poradnik/zalety-wady-soczewek-silikonowo-hydrozelowych.html) jest to, że przepuszczają do rogówki zdecydowanie większą ilość tlenu, niż soczewki hydrożelowe. To sprawia, że noszenie tych szkieł kontaktowych jest bardzo komfortowe, oko wygląda na zdrowe i wypoczęte. Nie jest przekrwione, ani podrażnione, nawet po wielu godzinach noszenia soczewek. Soczewki silikonowo-hydrożelowe można nosić w trybie ciągłym. Łatwo się je zakłada i są bardzo odporne na rozciąganie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Są zalecane pacjentom z waskularyzacją. Do wad soczewek silikonowo-hydrożelowych należy zaliczyć większą częstotliwość występowania CLIPC, czyli brodawkowego zapalenia spojówki raz barwienia łukowatego, a także większą częstotliwość pojawiania się kulek mucynowych.
Który rodzaj soczewek jest lepszy? Hydrożelowe czy silikonowo-hydrożelowe?
Oba rodzaje soczewek bardzo się między sobą różnią. Każde mają jakieś wady i zalety. O żadnych nie można definitywnie powiedzieć, że są lepsze. Wszystko zależy od tego, jakie dana osoba ma potrzeby i od tego w jakiej kondycji jest jej wzrok. O soczewkach silikonowo-hydrożelowych często mówi się, że są one zdrowsze dla oczu, ponieważ przepuszczają dużo większą ilość tlenu, niż soczewki hydrożelowe. Jednak ich wadą jest to, że są dosyć sztywne i z tego względu nie będą odpowiednie dla osób o wrażliwych oczach, ponieważ mogą je podrażniać. Jeżeli nie masz pewności, które z omówionych soczewek są dla Ciebie dobre, to zawsze możesz poprosić o pomoc specjalistę. Pamiętaj, że to właśnie on, dobiera odpowiednie soczewki kontaktowe i kontroluje proces ich adaptacji na etapie korekcji.