Zaktualizowano: 31 stycznia, 2023 at 06:18 pm
Depilacja laserowa uchodzi za jeden z najpopularniejszych sposobów na zupełne usunięcie niechcianego owłosienia. Zabieg można przeprowadzić na różnych częściach ciała, ale zawsze powinno się to odbywać przy udziale kosmetyczki lub kosmetologa i pod nadzorem lekarza. Czy do depilacji laserem istnieją jakieś przeciwwskazania? Poznaj najważniejsze informacje przed podjęciem decyzji.
Na czym polega zabieg depilacji laserowej?
To metoda stanowiąca alternatywę dla mechanicznej depilacji za pomocą depilatora, wosku albo klasycznej maszynki do golenia. W gabinecie kosmetycznym wykorzystuje się specjalistyczny laser, który za pośrednictwem wytwarzanej wiązki światła destruktywnie wpływa na włoski. Laser wychwytuje znajdującą się w ich cebulkach melaninę odpowiedzialną za ciemny kolor owłosienia. W ten sposób melanina podgrzewa się, a w konsekwencji ulega uszkodzeniu. Włos jest zniszczony nieodwracalnie, dlatego depilacja laserowa uznawana jest za zabieg trwały.
Które miejsca na ciele można depilować laserowo?
Depilacja laserowa nie zaszkodzi właściwie żadnej części ciała. To metoda zupełnie bezinwazyjna, choć najczęściej podczas sesji depiluje się:
- nogi;
- pachy;
- ręce;
- okolice bikini;
Co ważne, depilacja laserowa to nie tylko domena kobiet. Coraz więcej panów decyduje się na wizytę w gabinecie kosmetologa z zamiarem depilacji brzucha, torsy czy nadmiernie owłosionych pleców.
Gdzie zgłosić się na zabieg?
W każdym mieście znajdują się liczne gabinety kosmetyczne i centra medycyny estetycznej, w których można poddać się depilacji laserowej. Nowoczesne punkty, takie jak np. Tatarkiewicz Clinic w Lublinie, wprowadzają do swojej oferty coraz nowocześniejsze metody usuwania owłosienia, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na najwyższy komfort i bezpieczeństwo w trakcie depilacji laserem.
Przygotowanie do depilacji laserowej
Pierwszym etapem przygotowania jest właśnie wybór rzetelnego, sprawdzonego specjalisty, który dysponuje profesjonalnym sprzętem i odpowiednimi uprawnieniami do wykonania zabiegu. Pamiętaj również o tym, że:
- w dniu poprzedzającym zabieg należy zgolić włosy w okolicy, która będzie poddana depilacji;
- skóra poddawana zabiegowi nie powinna być podrażniona lub uszkodzona;
- nadmiernie wysuszoną skórę trzeba nawilżyć kilka dni przed wizytą w gabinecie;
- w dniu depilacji nie należy nakładać na wybraną okolicę żadnych kosmetyków;
- ewentualna opalenizna w miejscu depilacji nie powinna być młodsza niż tydzień;
- na miesiąc przed depilacją nie można przyjmować żadnych ziół ani leków doustnych;
- na trzy tygodnie przed wizytą należy odstawić kosmetyki z retinolem w składzie (jeśli takich używasz).
Jak zachowywać się po zabiegu?
To całkowicie naturalne, że po depilacji laserowej może pojawić się obrzęk lub zaczerwienienie. Takie objawy powinny jednak ustąpić po ok. 3 dniach od zabiegu. W tym okresie należy szczególnie zadbać o podrażnioną skórę. Można to zrobić na kilka sposobów:
- podczas mycia korzystać ze środków bez mydła w składzie – najlepsze będzie mleczko bez alkoholu lub czysta woda;
- miejsca podrażnione można smarować maścią łagodzącą;
- nie można pocierać podrażnionego miejsca, a po prysznicu czy kąpieli należy wycierać się tam delikatnie;
- dopiero po 14 dniach od zbiegu można korzystać z preparatów o działaniu złuszczającym;
- depilowanej części ciała nie należy wystawiać na słońce, a z wizytą w solarium wato poczekać ok. 2 tygodni.
Bezpieczeństwo i przeciwwskazania do depilacji laserowej
Depilacja laserowa to na tyle intensywny zabieg, że niektóre z przeciwwskazań mogą skutecznie uniemożliwić jej planowaną realizację. Przed umówieniem terminu w gabinecie należy sprawdzić, czy nie dotyczą właśnie ciebie. Depilacja laserowa nie jest wskazana w przypadku:
- metalowych implantów;
- chorób nowotworowych;
- cukrzycy;
- ciąży;
- nadwrażliwości na światło;
- zaburzeniach krzepnięcia krwi;
- skłonności do przebarwień.
Co istotne, przeciwwskazaniem do zabiegu może być także kolor włosów pacjenta. Przyjmuje się, że włosy w kolorze blond, siwym czy rudym stanowią argument przeciw depilacji za pomocą lasera. Wszystko ze względu na brak melaniny w mieszkach włosowych, co powoduje niską lub zerową skuteczność całej procedury.
Przed pierwszym zabiegiem depilacji laserowej wato umówić się na konsultację w gabinecie kosmetycznym lub lekarskim. Zanim dojdzie do realizacji lekarz przeprowadzi także szczegółowy wywiad, podczas którego oceni, czy pacjent kwalifikuje się do depilacji i czy jest ona w pełni bezpieczna dla jego zdrowia.